Prljava voda u bazenu: opasnosti plivanja u netretiranoj vodi u bazenu
Skakanje u osvežavajući bazen užarenog dana je letnja tradicija koju mnogi neguju. Ali ispod privlačne površine neobrađene vode u bazenu krije se značajan rizik po zdravlje plivača. U ovom blogu ćemo odgovoriti na pitanje „Da li je bezbedno plivati u netretiranoj vodi u bazenu?“ i istražiti skrivene opasnosti plivanja u prljavoj vodi. Pročitajte da biste otkrili istinu koja bi vas i vaše najmilije danas mogla spasiti od opasnosti po zdravlje koje je moguće izbeći!
Kako prepoznati prljavi bazen? Postoji mnogo znakova koji vam mogu pomoći da identifikujete otrovan bazen. Od mutno zelenog izgleda do neprijatnog mirisa, evo nekih od najčešćih pokazatelja prljavog bazena:
● Mutna voda
● Jak, neprijatan miris oko bazena ukazuje na prisustvo bakterija
● Vidljivi znaci prljavštine, algi na zidovima i podu bazena
● Mrtve bube, lišće ili drugi strani predmeti koji plutaju na površini vode
Iako su ovo najočigledniji znaci upozorenja, druge može biti prilično teško otkriti golim okom. Zato uvek treba da poštujete osnovne bezbednosne savete kada plivate i pažljivo pratite pH i nivo hlora u bazenu. Takođe treba da pratite reakcije drugih plivača. Ako dožive iritaciju kože ili očiju, svrab kože ili druge neprijatnosti nakon plivanja, to može biti znak nebezbednog bazena.
Da li je bezbedno plivati u netretiranoj vodi bazena? Odgovor je ne.
Plivanje u netretiranoj vodi bazena može vas izložiti nizu potencijalnih opasnosti i zdravstvenih rizika. Ove opasnosti nastaju usled nepravilnog tretmana vode u bazenu, što dovodi do stvaranja štetnih mikroorganizama i zagađivača. Netretirana, prljava voda u bazenu može da sadrži bakterije, viruse i parazite koji uzrokuju rekreativne bolesti vode. Uobičajeni simptomi RVI-a uključuju:
● Gastrointestinalni problemi
● Infekcije kože
● Infekcije uha
● Problemi sa disanjem
● Grčevi u stomaku
● Gubitak težine
● Gubitak apetita
● Groznica Parazitske, alge i gljivične infekcije
Plavo-zelene alge mogu proizvesti toksine, što dovodi do iritacije kože, respiratornih problema i gastrointestinalnih problema. Da biste se zaštitili od ovih infekcija, od suštinskog je značaja pravilan tretman vode u bazenu korišćenjem pouzdanih hemikalija za bazene i banje kao što su algicidi, sredstva za dezinfekciju i šok tretmani!
Loše održavana voda u bazenu može osloboditi štetne hemikalije u vazduhu koje izazivaju respiratorne probleme, posebno u zatvorenim bazenima sa neadekvatnom ventilacijom. Možda ćete osetiti kašalj, piskanje i stezanje u grudima kada udišete hemijske pare u vazduhu. Oni takođe mogu vremenom izazvati respiratorne bolesti, kao što su astma, bronhitis i upala pluća. Trebalo bi da ograničite izlaganje bazenu ako osetite bilo koji od ovih simptoma.
Iritacija očiju i kože Hlor i druge hemikalije za bazen igraju ključnu ulogu u sprečavanju bolesti koje se prenose vodom. Međutim, u netretiranoj vodi, nivoi ovih hemikalija mogu biti neuravnoteženi, što može izazvati iritaciju očiju i kože. Neki ljudi su prijavili da imaju svrab, crvene oči kada plivaju u netretiranim bazenima, a efekti mogu trajati nekoliko sati.
Važnost pravilnog tretmana vode u bazenu
Pravilan tretman vode u bazenu osigurava bezbedno i zdravo okruženje za kupanje. Hemikalije za bazen igraju vitalnu ulogu u eliminisanju štetnih bakterija, virusa, algi i drugih zagađivača prisutnih u vodi. Oni rade na dezinfekciji bazena, sprečavajući širenje bolesti koje se prenose vodom i promovišući opštu higijenu bazena. Neke od najkritičnijih hemikalija za bazene uključuju hlor, šok i algicide. Kada se kombinuju sa filtracijom i drugim zadacima održavanja bazena, ove hemikalije pomažu u održavanju zdravog okruženja za plivanje bez ugrožavanja vašeg zdravlja.
Na kraju krajeva, nikada nije bezbedno plivati u prljavoj vodi bazena. Obavezno pažljivo pratite preporučene smernice za pravilan tretman vode kako biste osigurali bezbednost sebe i drugih!